کولرهای تبخیری و تفاوت آن ها با دیگر دستگاه های تهویه مطبوع

پد سلولوزی

کولرهای تبخیری و تفاوت آن ها با دیگر دستگاه های تهویه مطبوع

فکر کنید که در کنار یک استخر و یا ساحل داغ هستید، هوا بسیار گرم و این گرما در حال وارد شدن به بدن شما می باشد. اگر شما هم شبیه بیشتر مردم باشید در چنین زمانی یک نوشیدنی خنک و یخ تهیه کرده، آن را می نوشید و درجه حرارت بدن خود را کاهش می دهید.

راه های مختلفی با استفاده از تهویه مطبوع برای خنک کردن و کاهش درجه حرارت خانه شما وجود دارند. در انتخاب سیستم های تهویه مطبوع گزینه های بسیاری پیش روی شما است. همه این گزینه ها قطعا دارای معایب و مزایایی می باشند که این موارد می تواند شما را در انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع و گرفتن تصمیم درست کمی گیج کند.

در این مطلب ما قصد داریم تا نگاه دقیقتری به سیستم های تهویه مطبوع تبخیری یا همان کولرهای آبی داشته باشیم. سیستم تهویه مطبوع کولرهای آبی یکی از موارد متداول و پراستفاده در منازل در طول فصل گرما می باشد. اینکه کولرهای آبی چه تفاوتی با دیگر سیستم های تهویه مطبوع دارند مسئله ای است که در اینجا ما به آن خواهیم پرداخت. تجزیه و تحلیل و مقایسه سیستم های خنک کاری و اینکه در چه آب و هوایی بهترین عملکرد را دارند و مزایای انتخاب یکی بر دیگری همگی در این مطلب. همراه توان باشید ...

زمانیکه دستگاه های تهویه مطبوع طراحی شدند، هر کدام از آنها به روش های مختلف اقدام به خنک کاری می نمایند. در اینجا ما خیلی سریع و خلاصه به این روش ها نگاهی خواهیم انداخت.

  • تهویه مطبوع:

بطور کلی یک دستگاه تهویه مطبوع، دستگاه جعبه مانندی می باشد که هوای داغ را در خود مکیده و آن را خنک می کند. گرمای هوای مکیده شده را از بین برده و یک جریان هوای خنک را خارج می کند. این کار توسط یک کندانسور صورت می گیرد که هوا را خنک کرده و گرمای آن را از بین می برد. جریان هوای خنک به محیط زندگی شما دمیده می شود و برای شما یک راحتی و خنکی در روزهای گرم به همراه خواهد داشت. هوای سرد در محیط خانه و هر جای دیگر منتشر می شود، این عمل آنقدر تکرار می گردد تا دمای خانه شما به دمای تنظیم شده برسد در این زمان است که دستگاه تهویه مطبوع خاموش می گردد.

  • کولر آبی (تهویه مطبوع تبخیری):

یک کولر آبی، که از آن بعنوان Swamp Cooler نیز نامبرده می شود از پدهایی (پوشال) که توسط آب خیس شده اند برای خنک کردن هوا استفاده می کند. در اینجا توجه داشته باشید که واژه Swamp به معنای باتلاق می باشد و منظور از Swamp Cooler کولرهای آبی می باشد که در قسمت کف کولر مانند باتلاق محفظه نگهداری آب است. فرآیند کولر آبی بدین صورت است که هوای داغ از میان پدها وارد کولر شده و این هوای داغ کمک می کند تا قطرات آب تبخیر شوند و به شکل گاز درآیند در این زمان این گاز خنک بوسیله فن به داخل محیط دمیده می شود. فرآیند تبخیر آب مانند تبخیر آب سرد بر روی دستان شما در یک روز گرم است.

  • در اینجا با دو سیستم آشنا شدید، اما تفاوت آنها در خنک کردن محیط در چیست؟

در سیستم تهویه مطبوع رطوبت از هوا گرفته می شود، در حالیکه در کولر آبی برعکس این عمل بوده و رطوبت به هوای دمیده شده اضافه می شود. در هر دو سیستم اما فن بطور مداوم هوا را هدایت کرده و یک نسیم ملایم ایجاد می کند و همین امر باعث خنک شدن محیط می شود. در شکل زیر ساختار یک کولر آبی را نشان داده شده است.

کولر آبی
  • بهترین درجه حرارت برای کولرهای آبی

بهترین مکان مورد استفاده برای کولرهای آبی محیط های خشک می باشد، چرا که در این محیط ها با استفاده از تبخیر آب رطوبت به هوا اضافه می-شود. هوای خشک، رطوبت سرد هوا را بهتر جذب می کند و در نتیجه هوای خنک به محیط دمیده شده و دمای آن را کاهش می دهد. در مناطق مرطوب استفاده از کولرهای آبی تقریبا بی اثر می باشد چرا که در این مناطق هوا خود دارای رطوبت بوده و افزودن رطوبت بیشتر به این هوا توصیه نمی شود. در مناطقی که رطوبت هوا زیاد است بهتر از سیستم های تهویه مطبوع گازی استفاده شود، چرا که این سیستم ها رطوبت هوا را از بین برده و هوای سرد و بدون رطوبت را به محیط انتقال می دهند.

کولرهای آبی با توجه به نوع عملکردشان که متفاوت از انواع دیگر سیستم های تهویه مطبوع می باشند دارای مزایا و معایبی هستند. در شرایط آب و هوای خشک کولرهای آبی می توانند با کاهش مقداری از خشکی هوا و اضافه کردن رطوبت به آن باعث ایجاد شرایط بهتر در خنکی محیط شوند. این مسئله نه تنها باعث یک احساس خوب در محیط می شود اما می تواند همراه با علائمی مانند : خارش چشم، خشکی پوست و گلو نیز باشد.

به هر حال اگر بودجه شما محدود می باشد و توانایی خرید دیگر سیستم های تهویه مطبوع را ندارید یک کولر آبی انتخاب مناسبی می باشد. کولرهای آبی ارزانترین گزینه در سیستم های تهویه مطبوع می باشد. فرآیندی که در کولرهای آبی اتفاق می افتد این است که این کولرها انرژی زیادی مصرف می کنند اما هیچگونه گازی را تولید نمی کنند.


تماس با ما

  • آدرس : تهران ، کیلومتر 5 بزرگراه امام رضا (ع)
  • مرکز تماس : 33495389 (21) 98
  • ایمیل : info[at]tavan-ind.com