سیستم های تهویه مطبوع تبخیری چگونه کار می کنند؟

کولر آبی

کولر آبی چگونه کار می کند؟

در این مطلب همراه شما هستیم تا خیلی ساده و ابتدایی بیان کنیم که سیستم های تهویه مطبوع تبخیری یا اگر خودمانی بگوییم یک کولر آبی چگونه کار می کند؟ با ما همراه باشید ...

کولرهای آبی یا همان سیستم های تهویه مطبوع تبخیری با کمک تبخیر آب هوا را خنک می کنند. در واقع این کولرها با فرآیند سرمایش تبخیری کار می کنند و درجه حرارت بالای محیط خارج را کاهش داده و به محیط منزل و ... منتقل می کنند.

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که سرمایش تبخیری چیست؟ سرمایش تبخیری فرآیندی است که در آن از پدیده تبخیر به عنوان یک جاذب گرمایی طبیعی استفاده می شود. در این فرآیند، گرمای محسوس هوا جذب شده و به عنوان گرمای نهان لازم برای تبخیر آب استفاده می شود. مقدار گرمای محسوس جذب شده به مقدار آبی که تبخیر می شود، بستگی دارد.

تهویه مطبوع
  • اجزای اصلی یک کولرآبی :

کانال خروجی کولر , بدنه کولر , ناودان ها , شناور , فیوز , جعبه ترمینال , الکتروموتور دوسرعته , پمپ آب کولر

در اینجا من قصد دارم تا یک نکته مهم را بیان کنم، توجه داشته باشید در منزل و یا محیط خود که از یک کولر آبی استفاده می کنید باید مقداری از درب یا پنجره برای خروج هوا وجود داشته باشد در غیر اینصورت کولر با افت عملکرد مواجه شده و نمی تواند عملیات خنکاری و کاهش دما را بدرستی انجام دهد.

  • طرز کار کولر آبی :

آب توسط الکتروپمپ از تشتک به ناودانهای در بالای پوشالها هدایت می‌شود و سپس بر روی پوشالها می‌ریزد و آنها را خیس نگه می‌دارد. با کار الکترو فن هوا از روی پوشالهای مرطوب عبور کرده به طرف کانال یا داخل سالن هدایت می‌شود عبور هوا از روی پوشالهای مرطوب موجب تبخیر آب پوشالها می‌شود. آب برای تبخیر شدن گرمای هوای بیرونی کولر را جذب می‌کند و در نتیجه موجب خنک شدن هوا می‌شود. هوای خنک با رطوبت حدود ۹۰ درصد وارد سالن می‌گردد این کولر در نقاطی که دارای آب و هوای خشک هستند با بازده خوب کار می‌کنند. در نقاط مرطوب و کنار دریا کارایی ندارند.

تماس با ما

  • آدرس : تهران ، کیلومتر 5 بزرگراه امام رضا (ع)
  • مرکز تماس : 33495389 (21) 98
  • ایمیل : info[at]tavan-ind.com